Våra experter

Inredningsexperter

Svårt att hitta stilen? Vilka färger funkar hemma hos oss? Vad ska man tänka på när man väljer mönster? Eller vill ni helt enkelt ha lite nya tips och idéer inför er renovering hemma?

Hos Colorama Visby har vi flera utbildade Inredningsexperter som gärna hjälper dig som kund att hitta rätt bland det stora utbudet av tapet/färg/kakel och golv. Vi har lång erfarenhet av färgsättning, till både privata hem och offentliga miljöer, och hjälper dig att hitta din egen personliga stil.

Camilla_web.jpg

Camilla

Telefon: 0498-25 95 18
camilla.visby@colorama.se

Jennie_Visby.jpeg

Jennie

Telefon: 0498-25 95 12
jennie.visby@colorama.se


Fasadexpert

Att måla om ett hus innebär en stor investering, både när det gäller tid och pengar. Då gäller det att det blir rätt. Våra Fasadexperter heter Magnus, Johan och Robert och de hjälper dig att undvika fällor och fel samt ser till att du istället får ett bra resultat som håller i flera år.

De bedömer och analyserar din fasad. Därefter sammanställs allt i ett besiktningsprotokoll och du får därefter rekommendationer om vilken typ av färg du bör använda. Du får även värdefulla hjälpmedel samt goda arbetsråd när du skall måla om din fasad.

Magnus_Visby.jpg

Magnus

Telefon: 0498-25 95 06
magnus.visby@colorama.se

Johan_Wev.jpg

Johan

Tel: 0498-25 95 16
johan.visby@colorama.se

IMG_0044.jpg

Robert
Tel: 0495-25 95 11
 robert.visby@colorama.se

Badrumsexpert

Med god planering och bra materialval finns det fina förutsättningar för att badrummet blir så bra som man drömmer om.

Hos oss kan du boka tid med vår Badrumsdesigner Ulf som ritar upp ditt badrum i 3D så att du lätt kan se de val du har gjort. Vi hjälper dig med att välja rätt bland vårt stora utbud av kakel, klinker, mosaik och även badrumsmöbler, badkar och armaturer från våra många leverantörer.

Tillsammans med Caj och Sonny ger Ulf även goda råd inför köpet av Spabad från Viskan eller Nordiska kvalitetspooler.

Ulf_Visby.jpg

Ulf
Telefon: 0495-25 95 14 
ulf.visby@colorama.se

SonnySpa2.jpg

Sonny
Telefon: 0498-25 95 17


Golvexpert

Caj är en våra golvexperter som hjälper dig att rätt bland vårt stora utbud av golv!

Caj.jpg

Caj
Telefon: 0498-25 95 13